Cyfrowe.pl http://www.cyfrowe.pl
80-138 Gdańsk, ul. Kartuska 149/11,
Infolinia: 58 326 40 40, E-mail:
KRS: 0000293552
Produkty do porównania: 0

Artykuły: Karty pamięci

» Pomoc w wyborze

Jak wybierać kartę pamięci?

Rodzaj karty pamięci

Każdy producent produkujący aparaty, kamery cyfrowe czy telefony komórkowe upatrzył sobie inny rodzaj (typ) karty pamięci i taki stosuje w swoich urządzeniach wyposażając je w specjalne gniazda na określone typy kart pamięci.
Aby zakupiona karta pamięci pasowała (działała) np. z posiadanym aparatem, musi być odpowiedniego typu. Dlatego też przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją wybranego urządzenia (np. aparatu) czy to na naszej stronie internetowej czy to w instrukcji obsługi danego sprzętu.
Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów kart pamięci: Compact Flash, Memory Stick i jego odmiany, Multi Media Card i odmiany, Secure Digital i odmiany, xD-Picture Card oraz już nie produkowane Smart Media.

Jaka pojemność?

Z kartą pamięci jest trochę jak z dyskiem twardym w komputerze - jaka duża by nie była i tak ją w końcu zapełnimy. Dlatego też zalecamy zakup karty większej, bardziej pojemnej aby podczas fotografowania czy kręcenia filmów nie zastanawiać się "ale czy mam jeszcze miejsce na karcie?". W uproszczeniu należy kupić na pewno dużo większą kartę jeśli będzie ona używana z lustrzanką, a to dlatego, że możemy chcieć robić zdjęcia w profesjonalnym formacie RAW, w którym pojedyncze zdjęcie może zajmować kilkadziesiąt MB! Do taniego kompaktowego aparatu wystarczy średnia pojemność. Zagadnieniu czy warto kupić pojemną kartę pamięci poświęciliśmy osobny artykuł.

Szybka czy standardowa?

Producenci oferują karty pamięci w różnych odmianach różniących się szybkością zapisu i odczytu informacji z karty. Kupując kartę pamięci musimy zadecydować jaka szybkość będzie nam potrzebna czyli czy warto wydać więcej pieniędzy na kartę szybszą. Poniżej przedstawiamy zestawienie nazw kart stosowanych przez firmę Sandisk i Kingston.

Producent Oznaczenie Szybkość
Sandisk -------- standardowa
Sandisk Ultra 2 szybkie
Sandisk Extreme III bardzo szybkie
Sandisk Extreme IV bardzo szybkie
Kingston -------- standardowa
Kingston Elite Pro szybkie
Kingston Ultimate bardzo szybkie

Karty standardowej szybkości wystarczą do aparatów kompaktowych, którymi wykonujemy zdjęcia amatorskie. Jeżeli aparat posiada funkcje filmowania to zalecamy zakupić kartę szybką, która zapewni płynny zapis danych na kartę (brak "zatrzymań" w kręconej sekwencji video). Podczas nagrywania duża ilość danych musi być jak najszybciej zapisana na karcie, dlatego w tym przypadku jest istotna szybkość nośnika.

W lustrzankach cyfrowych konieczne jest używanie szybkich kart pamięci. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w których wykonanie kolejnego zdjęcia nie będzie możliwe, gdyż na karcie zapisywane jest jeszcze poprzednie. Lustrzanki cyfrowe w porównaniu do prostszych aparatów cyfrowych są przystosowane do szybkiego, reporterskiego rejestrowania zdjęć, często są to tzw. zdjęcia seryjne. Stąd nie można ograniczać możliwości aparatu zbyt wolną kartą pamięci. Dodatkowo stosowany w lustrzankach format pliku RAW, potrzebuje wydajnej i pojemnej karty pamięci.

Do kamery cyfrowej, która zapisuje film na kartę pamięci będzie potrzebna najszybsza karta pamięci. Nie można dopuścić aby kamera czekała na zapis danych na nośnik bo rozgrywająca się akcja przed obiektywem nie będzie na ten fakt czekać.

Markowa karta

Wybierając markę/producenta karty pamięci przede wszystkim należy zastanowić się nad odpowiedzią nad jednym, kluczowym pytaniem: "Czy wydałbym kilka złotych więcej na droższą, lepszą kartę aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej uszkodzenia a tym samym utraty zapisanych zdjęć?"
Wiadomo, że lepsza karta, markowego producenta będzie trochę droższa. Taki producent ma dokładniejszą procedurę kontroli jakości, lepszą linię produkcyjną i kupuje materiały (komponenty) wyższej jakości. Oczywiście zdarzają się uszkodzenia markowych kart pamięci, ale statystycznie biorąc jest ich wyraźnie mniej niż kart innych producentów.
Nasza firma zaleca karty Sandisk. Warto także przytoczyć stanowisko firmy Nikon, która zaleca stosowanie kart Sandisk z aparatami swojej produkcji.

Karta Sandisk Secure Digital PLUS

Na specjalną uwagę zasługuje pomysł firmy Sandisk - karta SD w wersji PLUS. Jest to karta, która poprzez unikalną konstrukcję sama niejako zastępuje czytnik kart pamięci. Tą kartę pamięci można umieścić bezpośrednio w porcie USB komputera. Jest to bardzo przydatne, np. na miejscu w warsztacie samochodowym można wykonać zdjęcia rdzy na lakierze i natychmiast przegrać do komputera mechanika, mimo że nie posiada on czytnika karty pamięci a my nie zabraliśmy kabla USB do transmisji zdjęć z naszego aparatu do komputera.

Karta pamięci Sandisk Secure 
Digital Plus
Karta pamięci Sandisk Secure 
Digital Plus

Dodatki do kart

Producenci kart bardzo często dołączają do nich drobne akcesoria. I tak karty Sandisk MemoryStick Duo posiadają adapter, który pozwoli na używanie karty ze starszymi modelami aparatów czy kamer Sony kompatybilnych z wejściami Memory Stiuk Pro.
Karty Mini Secure Digital firmy Kingston i Sandisk posiadają w zestawie adapter, umożliwiający używanie ich jako pełnowymiarowych kart Secure Digital. Dzięki temu jedna karta może być używana w telefonie komórkowym oraz w aparacie bądź kamerze cyfrowej.
Bardzo szybkie i ekskluzywne karty Sandisk serii Extreme posiadają często dodatkowe oprogramowanie do odzyskiwania skasowanych zdjęć z karty pamięci a niektóre posiadają w komplecie czytnik. Warto zwrócić uwagę na te dodatki, mogą być bardzo przydatne.

Prawa autorskie do zamieszczonego tekstu należą do firmy Cyfrowe.pl Sp. z o.o.
Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub fragmentów bez zgody firmy Cyfrowe.pl Sp. z o.o. będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej fimie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.