Systemy stabilizacji: gimbale
Gimbal DJI Osmo Mobile SE
Najczęściej kupowane
Do czego służy gimbal?
Gimbal do aparatu to przydatne narzędzie w pracy filmowca. To nic innego jak zaawansowany stabilizator oparty na działaniu elektronicznych silników, a nie jak w przypadku starszego typu stabilizatorów – na mechanice i fizycznych odważnikach.
Dlaczego warto kupić gimbal do aparatu?
Umieszczenie aparatu na gimbalu pozwoli Ci nagrać płynne sekwencje video. Taki elektroniczny stabilizator video praktycznie eliminuje efekty potrząśnięć spowodowanych np. drżeniem rąk podczas trzymania kamery czy podczas chodzenia z kamerą bez statywu. Mimo że to bardzo nowoczesny i zaawansowany sprzęt, jest on niezwykle prosty w obsłudze. Właśnie ta prostota użytkowania sprawia, że gimbal do aparatu jest chętnie wybierany zarówno przez osoby zaczynające swoją przygodę z filmowaniem, jak i przez profesjonalnych operatorów podczas realizacji zleceń komercyjnych.
Choć najpopularniejszym typem stabilizatora jest gimbal do aparatu, to urządzenia te występują również w wielu innych wariantach. Na rynku można znaleźć również gimbale do telefonów, czy nawet do GoPro, mimo iż kamery tego producenta często mają już wbudowaną stabilizację na wysokim poziomie (zwłaszcza gdy mowa o najnowszych modelach). Każdy więc może znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do siebie. Ciekawostką może być fakt, że Moza, Zhyiun i DJI, produkują uniwersalne stabilizatory do różnych urządzeń, wystarczy zamontować dołączane do zestawu uchwyty montażowe, by cieszyć się stabilnym filmem w każdej sytuacji.
Gimbale używane przez Youtuberów – faworytem gimbal DJI!
Stabilizatory do filmowania są chętnie wybierane przez youtuberów, którzy używają ich do kręcenia vlogów. Jakościowe vlogi nagrywane zaawansowanym sprzętem, wcale nie muszą dużo kosztować. Na rynku dostępne są specjalne tanie gimbale do vlogowania przystosowane do wymagań Youtube: małe, mobilne, często z budowanym mikrofonem czy oświetleniem.
Coraz większa rzesza internetowych twórców zaczyna używać także mini kamer z wbudowanym uchwytem i stabilizacją a przykładem takiego urządzenia może być gimbal DJI POCKET 2. Jak sama nazwa wskazuje jest to kieszonkowe urzadzenie kamera i gimbal 2 w 1, które mieści się w kieszeni. Zdecydowanie ułatwia to robienie zakupów. Nie musisz zastanawiać się, jak sprawdzić czy gimbal pasuje do Twojego aparatu – otrzymujesz kompletne rozwiązanie. Czy w ślad za DJI pójdą inni producenci oferujący elektroniczne stabilizatory? Czas pokaże.
Jaki gimbal do aparatu kupić? DJI Ronin
Na rynku jest wiele marek produkujących różnego typu stabilizatory, jednak jedna z nich wyróżnia się na tle konkurencji. Gimbal DJI stał się niemal synonimem jakości, która idzie w parze z stosunkowo niską ceną. To prawdopodobnie najchętniej wybierany producent z tego segmentu elektroniki. Gimbal DJI Ronin stał się liderem rynku, a kolejne generacje ich urządzeń tylko te pozycję pieczętują. Zyskały one taką popularność dzięki ciągłemu rozwojowi i stosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Wybierając gimbal DJI, np. modele z serii Ronin można mieć pewność, że będzie to urządzenie, które sprosta wielu wyzwaniom.
Dlaczego stabilizacja video jest tak ważna?
Oglądanie wideo, które ciągle szumi i drży może nie być najprzyjemniejszym doznaniem. Ruszająca się kamera może najzwyczajniej rozpraszać odbiorców i odciągać uwagę od treści. Dlatego też coraz częściej filmowcy używają aparatów i obiektywów ze stabilizacją. Jednak nawet najlepsza stabilizacja w obiektywie, czy też stabilizacja matrycy aparatu, może w niektórych momentach po prostu sobie nie poradzić. To samo dotyczy kamer sportowych GoPro, które znane są ze swojej znakomitej wbudowanej stabilizacji - jednak wielu użytkowników decyduje się na zakup gimbala do GoPro, by nadać jeszcze większej płynności nagraniom.
Płynność obrazu i brak drgań wygląda bardzo profesjonalnie i warto od tego zacząć. Materiał z pewnością zyska na jakości. Dodatkowo warto zwrócić na unikatowe funkcje stabilizatorów. Niektóre z nich posiadają funkcje takie jak wsparcie nagrywania w technice timelapse, lub też sterowanie zbliżaniami i najazdami przy pomocy wbudowanego kontrolera.
Rozwiązaniem tego problemu jest gimbal do aparatu, który z pewnością zredukuje wszelkie, nawet najbardziej niepozorne, czynniki. Dodatkowym atutem tego typu konstrukcji jest to, że lepiej rozkładają ciężar sprzętu odciążając nasz organizm.