Obiektywy nowej ery - poznaj mocowanie Canon RF

Nieco ponad po 30 latach od wprowadzenia na rynek uznanego mocowania EF, Canon zaprojektował innowacyjne mocowanie
RF. Zadebiutowało ono dokładnie we wrześniu 2018 roku w modelu aparatu EOS R, który był zarazem pierwszym bezlusterkowym aparatem firmy Canon. Mocowanie RF zostało zaprojektowane z myślą o nowej generacji technologii optycznej i twórczych możliwościach. Wszystkie aparaty systemu EOS R mają to samo mocowanie RF, niezależnie od tego, czy aparat ma matrycę APS-C (jak w modelach EOS R7 i EOS R10), czy pełnoklatkową (jak w innych modelach). Oznacza to, że wszystkich obiektywów RF i RF-S można używać ze wszystkimi aparatami systemu EOS R, chociaż pole widzenia danego obiektywu będzie inne w aparacie APS-C niż w aparacie pełnoklatkowym ze względu na technologię APS-C, tzw. „Współczynnik przycięcia” czujnika C.

Dobierz obiektyw do danego rodzaju fotografii oraz sprawdź naszą bazę wiedzy
REPORTAŻ
PORTRET
PROFESJONALNE FILMOWANIE
SPORT I NATURA
VLOGOWANIE
NAGRYWANIE MATERIAŁÓW NA SOCIAL MEDIA
STREAMOWANIE


Niesamowita ostrość
Obiektywy EF oraz RF łączy tylko to, że posiadają tę samą zoptymalizowaną średnicę wewnętrzną, która wynos 54 mm. Natomiast to, co różni te dwa systemy, to odległość między mocowaniem obiektywu a matrycą aparatu. W obiektywach RF została ona zmniejszona o ponad połowę i wynosi tylko 20 mm. Dzięki zmniejszeniu tej odległości, światło które pada na matrycę robi to pod mniejszym kątem, przez co efekt blików i duszków zostaje zminimalizowany, co zapewnia lepszą ostrość oraz jakość obrazu, zwłaszcza w pobliżu krawędzi kadru.

Niezawodna stabilizacja
Wybrane bezlusterkowce serii EOS R posiadają system stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS). Zadaniem tego systemu jest współpraca ze stabilizatorem obrazu w obiektywie. Zapewnia to pełną kontrolę oraz redukcję rozmycia obrazu spowodowanego drganiami aparatu aż do 8 stopni czasu otwarcia migawki. Rejestrowanie stabilnych materiałów filmowych oraz dłuższych czasów naświetlania jeszcze nigdy nie było tak komfortowe!

Lekkość i kompaktowość
Wysoka wydajność i kompaktowa i ergonomiczna, kompaktowa konstrukcja to cechy, które wyróżniają obiektywy Canon RF. To właśnie ta doskonała równowaga, sprawia, że obiektywy RF mogą być nawet 27% krótsze i o 28% lższeje w porównaniu z obiektywami EF. System EOS R jest to doskonały wybór dla osób, które są w ruchu, np. podczas fotografowania przyrody, fotografii reporterskiej lub przy fotografowaniu dzikiej przyrody.

Najwyższa jakość
Nowe silniki Nano USM, które są obecne w jasnych obiekywach RF pozwalają uzyskać doskonałą równowagę między szybkim ustawieniem ostrości a płynnmi, bezgłośnymi zmianami ostrości podczas filmowania. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nagrywają materiał wraz z wykorzystaniem mikrofonu zamontowanego w aparacie. Ponadto, funkcja kontroli ekspozycji co 1/8 umożliwia płynną zmianę przysłony podczas filmowania aparatem.

Technologia DLO
Technologia cyfrowego optymalizatora obiektywu (DLO) wbudowana w system EOS R w pełni wykorzystuje superszybką komunikację mocowania RF między obiektywem a korpusem aparatu oraz mocą procesora obrazu, dzięki czemu system EOS R w pełni wykorzystuje możliwości obiektywów RF.

Pierścień kontrolny
Innowacyjny, konfigurowalny pierścień sterujący w obiektywach RF zapewnia dodatkowy sposób regulacji różnych ustawień, takich jak czas otwarcia migawki i przysłony. Jest to możliwe dzięki ogromnemu wzrostowi szybkości i przepustowości komunikacji pomiędzy kamerą a obiektywami RF.

12-pinowe połączenie
Mocowanie RF posiada 12-pinowe połączenie między aparatem a obiektywem, co w odróżnieniu od 8-pinowego połączenia obecnego w uchwytach EF, umożliwia znacznie szybszą komunikację pomiędzy obiektywem a aparatem i znacznie większą przepustowość przesyłania danych.
BAZA WIEDZY