Cyfrowe.pl http://www.cyfrowe.pl
80-138 Gdańsk, ul. Kartuska 149/11,
Infolinia: 58 326 40 40, E-mail:
KRS: 0000293552
Produkty do porównania: 0

Artykuły: Kamery cyfrowe

» Pomoc w wyborze

Jak wybierać kamerę?

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać przed zakupem kamery jest: do czego będziemy jej w przyszłości używać?

Do większości zastosowań, tj. filmów rodzinnych, z wakacji czy imprez powinna wystarczyć kamera amatorska. Dziś oferowane kamery amatorskie zapewniają całkiem niezłą jakość zapisu, która powinna spełnić oczekiwania większości użytkowników. Film nakręcony za pomocą takiej kamery nadaje się do dalszej obróbki za pomocą komputera lub do zgrania na kasetę VHS czy płytę DVD.

Zachęcamy do lektury artykułu "Rodzaje kamer", który pomoże zrozumieć istniejący podział kamer i zdecydować, jaka kamera jest Ci potrzebna.

Nośnik

Najważniejszym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kamery jest nośnik, na którym zapisywany jest film. Podstawowo wyróżniamy nośniki:

a) Kaseta miniDV
b) Płyta DVD
c) Dysk Twardy - HDD
d) Karta pamięci - Flash

Każdy z wyżej wymienionych nośników jest szczegółowo opisany w tekście "Taśma, DVD, a może dysk?". Są tam też podane wskazówki, czym powinniśmy się kierować przy wyborze, który nośnik nam najbardziej odpowiada.

Matryca

Kiedy zdecydujesz już, który nośnik najlepiej spełnia Twoje oczekiwania, następnym istotnym parametrem jest rozdzielczość kamery (tzn. to, jak duży jest obraz zapisywany na nośniku). Matryce kamer amatorskich mają od 800 tysięcy do nawet 4 milionów pikseli. Im więcej pikseli ma kamera, tym lepsza jakość zapisu. W przypadku tego kryterium wybór warunkuje ilość pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na kamerę. Ciekawostką jest system 3ccd, stosowany w półprofesjonalnych kamerach, a ostatnio również w niektórych amatorskich. Polega on na rozdzieleniu wiązki obrazu na trzy warstwy, z których każdy trafia na osobną matrycę CCD. Dzięki temu barwy uzyskanego obrazu są żywsze.

Obiektyw

Porównując między sobą poszczególne kamery zwróć uwagę na ogniskową obiektywu, jaką dany model dysponuje. Wartość ogniskowej w trybie szerokokątnym (podawana jako pierwsza) powinna być jak najniższa. Dzięki temu kadr będzie obejmował większy obszar. Szczególnie przydaje się to podczas filmowania w małych pomieszczeniach.

Druga wartość ogniskowej określa maksymalne zbliżenie, które wykonuje kamera (tzw. zoom optyczny). Ten parametr jest mniej ważny, duże przybliżenia stosuje się raczej rzadko. Filmując przy największym zoomie, powinniśmy używać statywu. W przeciwnym wypadku nie unikniemy drgań kamery, które będą zakłócały odbiór filmu. Natomiast zupełnie nie powinniśmy się przejmować wartością zoomu cyfrowego. Swego czasu producenci przeprowadzali istny "wyścig zbrojeń" na tej płaszczyźnie, oferując kamery z nawet 800-krotnym przybliżeniem. W rzeczywistości obraz uzyskany przy takiej wartości przybliżenia jest fatalnej jakości, o drganiach kamery nie wspominając.

Dodatkowe udogodnienia

Skoro jesteśmy już przy temacie drgań, warto wspomnieć o systemach stabilizacji, w które są wyposażone niektóre kamery. Jest to przydatna opcja, szczególnie wówczas, kiedy często filmujemy "z ręki".

Producenci często podają, w jakich najgorszych warunkach oświetleniowych może pracować ich kamera. Sporo kamer potrafi nagrywać już przy wartości 0 lux - czyli całkowitej ciemności. Warto zwrócić na to uwagę, kupując kamerę - to bardzo przydatna opcja.

Kamera jako aparat?

Większość kamer może wykonywać zdjęcia. Jeżeli nie masz jeszcze aparatu cyfrowego, kamera z dobrą funkcją aparatu może częściowo go zastąpić. Jednak nie będzie robić tak dobrych zdjęć jak prawdziwy aparat cyfrowy. Dlatego zwróć uwagę, w jakiej rozdzielczości kamera wykonuje zdjęcia oraz w przypadku kamer miniDV, czy zapisuje je na karcie pamięci, czy na taśmie. Im większa matryca tym zazwyczaj lepsze zdjęcia będzie robić dana kamera.

Złącza

Obecnie uznanym standardem złącza do zgrywania obrazu z kamery jest DV. System ten operuje na bazie kabli firewire. Na obudowie obok gniazdka znajduje się podpis, w zależności od modelu: "DV OUT" lub "DV In/Out". Złącze DV OUT pozwala jedynie na zgrywanie obrazu z kamery do zewnętrznego odbiornika (komputer, nagrywarka DVD). Złącze DV In/out, oprócz zgrywania obrazu z kamery pozwala na jego późniejsze nagranie na nią z powrotem. Dzięki temu film już po obróbce może trafić na kasetę lub płytę DVD. Jeżeli nie posiadasz komputera lub nagrywarki DVD, film możesz zgrać na video za pomocą kabla "audio-video" dołączonego do kamery.

Zobacz, w jakie dodatkowe gniazda jest wyposażona kamera. Szczególnie zwróć uwagę na gniazda mikrofonowe i słuchawkowe. Dodatkowy mikrofon przyda się, gdy będziesz nagrywał przy dużych zakłóceniach. Dzięki słuchawkom usłyszysz, jakie dźwięki tak naprawdę się nagrywają i czy słychać to, co być powinno.

Akcesoria

Kupując kamerę, warto sprawdzić, czy w przyszłości nie będziesz miał problemów z kupowaniem dodatkowych akcesoriów do niej. Zobacz, ile kosztuje np. dodatkowa bateria, czy możesz kupić do danego modelu pokrowiec chroniący przed złymi warunkami atmosferycznymi, dodatkowy mikrofon czy też lampę doświetlającą.

Obecnie parametry większości kamer są do siebie na pierwszy rzut oka bardzo zbliżone, dlatego warto przyjrzeć się niektórym dokładniej, żeby dowiedzieć się, czy dany model posiada akurat tę opcję, która nam się przyda. Dobry wybór kamery to ważny krok na drodze do osiągnięcia satysfakcji z materiału, który później nagramy z jej pomocą.

Prawa autorskie do zamieszczonego tekstu należą do firmy Cyfrowe.pl Sp. z o.o.
Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub fragmentów bez zgody firmy Cyfrowe.pl Sp. z o.o. będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej fimie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.