Liczba produktów: 0
Nie znaleziono ofert spełniających zadane kryteria.
Usuń wybór z niektórych filtrów lub wyłącz wszystkie.

Wyzwalanie lamp studyjnych - zdalne sterowanie i wyzwalanie lamp


Zaczynając pracę z lampami błyskowymi i lampami LED warto zastanowić się od razu nad systemem sterowania i wyzwalania. Na rynku istnieje wiele rozwiązań - od przewodów, fotoceli, odbiorników i nadajników, aż po piloty. Które rozwiązanie zapewni najlepsze rezultaty i najlepiej sprawdzi się w konkretnym rodzaju fotografii? Przed zakupem warto rozważyć wszystkie opcje i wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Kable, przewody i kostki do wyzwalania lamp studyjnych


Jedną z najstarszych metod wyzwalania lamp błyskowych jest użycie do tego celu kabla. Choć dziś już nie tak popularne jak dawniej, to mimo wielu lat przewody wyzwalające są wciąż wykorzystywane. Ich niewątpliwą zaletą jest ich prostota. To zwykły kabel, którego jedną cześć należy podłączyć do aparatu (lub specjalnej kostki montowanej w gorącej stopce), a drugą do lampy błyskowej. Dzięki tej prostocie budowy można być pewnym, że lampa zostanie wyzwolona bez względu na warunki atmosferyczne, czy też zakłócenia komunikacji radiowej i dlatego też są one tak chętnie wykorzystywane między innymi w małych studiach fotograficznych. Kable do wyzwalania mają jednak również wady, potrafią się plątać i dość skutecznie ograniczają mobilność fotografa. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie do większego studia fotograficznego, czy też do fotografii w plenerze.

Fotocela - podstawowa metoda wyzwalania lamp bez kabli


Podstawową metodą bezprzewodowego wyzwalania lamp jest fotocela. Przy pomocy jednej lampy wyzwala się drugą. To dość prosta metoda i można powiedzieć, że fotocela widząc błysk innej lampy daje sygnał do wyzwolenia lampy głównej. Sprawdza się to dość dobrze pomieszczeniach. Minusem jest to, że błysk wyzwalający może być niekiedy widoczny na zdjęciach co nie zawsze jest pożądanym efektem. Fotocela może mieć również problem z wyzwoleniem lampy w jasnych miejscach i plenerach.

Zdalne sterowanie lampami LED - piloty do lamp


Piloty do lamp LED to małe i poręczne urządzenia, które potrafią diametralnie odmienić pracę na planie. Przy ich pomocny możliwe jest sterowanie funkcjami lamp LED bez konieczności podchodzenia do nich, czy też zmiany ich pozycji. To niezwykle przydatna funkcja szczególnie w przypadkach, gdzie to lampy są ustawione w sposób utrudniający dostanie się do ich panela sterującego - czyli na przykład jeśli lampa jest zawieszona wysoko nad sceną. Możliwość sterowania jasnością, czy też temperaturą barwową bezprzewodowo pozwala również na śledzenie zmian oświetlenia z pozycji pracy aparatu, lub kamery. Funkcję te można wykorzystać również w sposób kreatywny zmieniając poziom oświetlenia lub barwę światła podczas kręcenia ujęć, co nada im niepowtarzalnego charakteru.

Nadajnik, obornik, zestawy wyzwalania - czyli wyzwalacze radiowe do lamp błyskowych


Systemy wyzwalania radiowego są obecnie najpopularniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem do wyzwalania studyjnych lamp błyskowych. Wyzwalanie radiowe jest tak popularne przede wszystkim ze względu na prostotę użytkowania, brak plątaniny kabli i dużą mobilność. Co ciekawe to fakt, że część dostępnych na rynku lamp błyskowych posiada wbudowane odbiorniki radiowe, dzięki czemu wystarczy dokupienie nadajnika by móc je wyzwalać bezprzewodowo. W przypadku kiedy lampa błyskowa nie ma wbudowanego odbiornika (lub posiada odbiornik, który jest niezgodny z posiadanym przez nas już systemem) można takowy dokupić - na rynku istnieje wiele rozwiązań od odbiorników ze złączem Jack 3,5, przez takie wyposażone w zimną stopkę czy też dedykowane z portem USB. Najważniejsze jest to aby wyzwalacz radiowy/nadajnik jak i odbiornik działały w tym samym systemie radiowym (czyli miały te samą częstotliwość).

Tanie wyzwalacze radiowe - czy warto zdecydować się na podstawowe modele?


Na rynku istnieje szereg rozwiązań, które powinny spełnić oczekiwania każdej grupy odbiorców. Najprostsze wyzwalacze radiowe potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych i przy ich pomocy można zacząć budować swoje własne domowe studio fotograficzne. Oczywiście tanie zestawy wyzwalania mają swoje wady - takie jak ograniczony zasięg pracy, stosunkowo długi czas synchronizacji czy też brak trybów TTL i HSS. Większy zasięg, jak i dodatkowe funkcje będą posiadać droższe wyzwalacze, które zapewnią również większy komfort pracy i wyższą skuteczność.

Jaki wyzwalacz i odbiornik wybrać do lampy błyskowej? Kompatybilne zestawy wyzwalania


Wybierając odbiornik i nadajnik do bezprzewodowego wyzwalania lampy błyskowej trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to czy będą one ze sobą kompatybilne - to znaczy, czy pracują one w ramach jednego systemu radiowego. Przykładem mogą być wyzwalacze firmy Quadralite z serii Navigator X, które pozwolą na wyzwolenie lamp z odbiornikiem Quadralite Navigator X. Taki wyzwalacz nie będzie mógł wyzwolić lampy wyposażonej w odbiornik innego typu, na przykład Profoto czy też Bowens. Odbiornik i nadajnik zawsze musi działać w ramach jednego systemu radiowego. By uniknąć ewentualnych pomyłek można zdecydować się na gotowe systemy wyzwalania. Kompletny zestaw wyzwalania do lamp błyskowych złożony jest zawsze z kompatybilnego nadajnika i odbiornika co gwarantują ich poprawne działanie.