Liczba produktów: 0
Nie znaleziono ofert spełniających zadane kryteria.
Usuń wybór z niektórych filtrów lub wyłącz wszystkie.
Czasami mając do dyspozycji statyw, głowicę lub akcesoria montażowe różnych producentów lub zgodnych z różnymi standardami pojawia się problem połączenia tego wszystkiego razem i wykorzystania w trakcie sesji. Zawsze gdy potrzebne są niestandardowe rozwiązania z pomocą przychodzą łączniki statywowe. Dzięki nim możliwe jest także wykorzystywanie starszych rozwiązań z nowymi sprzętami czy akcesoriami.

Łączniki statywowe - co to jest?


Łączniki statywowe to drobne akcesoria fotograficzne, które umożliwiają łączenie różnych gwintów i mocowań zgodnych z odmiennymi standardami. Przykładowo taka przejściówka pozwala na podłączenie głowicy z mocowaniem 3/8’’ ze statywem z gwintem 1/4’’. Dzięki nim jest także możliwe bezpośrednie mocowanie aparatów do różnorodnych akcesoriów, takich jak np. mocowania Super Clamp.

Kiedy przydają się łączniki statywowe?


Łączniki statywowe przydają się zawsze wtedy, gdy konieczne jest połączenie bezpośrednio niepasujących do siebie sprzętów i akcesoriów. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy zechcesz wykorzystać jakiś starszy typ ciekawych akcesoriów fotograficznych, zajdzie potrzeba stworzenia nietypowej konfiguracji mocowań lub przydarzy Ci się pracować ze sprzętem innych fotografów i fotografek. W takiej sytuacji można swobodnie łączyć różne elementy, zapewniając sobie elastyczne rozwiązania.

Łączniki statywowe z trzpieniem


Dzięki zastosowaniu łączników statywowych z trzpieniami możliwe jest także swobodne konfigurowanie tradycyjnych statywów oświetleniowych. Można także stosować akcesoria wstępnie zaprojektowane dla innych sprzętów. Co więcej łączniki statywowe i śruby pozwalają na odwrotne mocowanie akcesoriów, co dodatkowo poszerza możliwości konfigurowania np. oświetlenia.

Jak zastosować łączniki statywowe?


Działanie łączników statywowych jest niezwykle proste. Są to najczęściej śruby, które przykręca się do gwintu w danym sprzęcie lub nakłada się na pasującą śrubę. Następnie po drugiej stronie łącznika statywowego przykręca się kompatybilny sprzęt. Przykładowo do głowicy z gwintem 1/4’’ przykręca się łącznik statywowy, a następnie całość przykręca się do statywu ze śrubą 3/8’’.

Łączniki statywowe ze śrubami motylkowymi


Niektóre łączniki statywowe mają bardziej złożoną budowę, która umożliwia jeszcze inne nietypowe konfiguracje sprzętu i akcesorium. Aby zagwarantować pewne i bezpieczne mocowanie takie łączniki posiadają śruby motylkowe. Takie nakładki ułatwiają mocne dokręcenie śruby, tak aby zapewniła stabilne połączenie pomiędzy różnymi akcesoriami.

Nietypowe łączniki statywowe


Najbardziej powszechnie stosowanymi łącznikami statywowymi są te, które mają charakter przejściówek i adapterów. Te niepozorne akcesoria mają także wiele innych zastosowań. Przykładowo wśród nich można znaleźć takie, które umożliwiają przymocowanie do aparatu poprzez gwint statywowy dodatkowego punktu zaczepu np. dla paska. Wśród łączników statywowych można znaleźć także mocowania na głowicę, które pozwala pominąć instalowanie kolumny centralnej.