Liczba produktów: 0
Nie znaleziono ofert spełniających zadane kryteria.
Usuń wybór z niektórych filtrów lub wyłącz wszystkie.

Co to jest blenda i jakie efekty daje jej stosowanie?


Blenda fotograficzna to płaszczyzna odbijająca światło. Najczęściej wykonana z kolorowej folii, np. srebrnej, białej lub złotej, naciągniętej na obręcz o różnym kształcie i rozmiarze.

Jej głównym zadaniem podczas fotografowania i filmowania jest odbijanie światła – zmienianie jego kierunku, natężenia i kreatywnego budowania oświetlenia na planie. Jej zastosowanie natychmiast sprawia, że zdjęcie wygląda bardziej profesjonalnie. Czasem jej wpływ jest niewielki, wysublimowany, a czasem potrafi być tak mocny, że zastąpi lampę błyskową. To ciekawy gadżet fotograficzny, który warto kupić w zestawie z aparatem.

Dlaczego warto kupić blendę? Czy każdy fotograf powinien ją mieć?


Blenda fotograficzna należy do najtańszych akcesoriów fotograficznych, jakie można kupić do robienia zdjęć. Jest przy tym jednym z najważniejszych i najpraktyczniejszych produktów w rankingu sprzętu fotograficznego, zaraz po aparacie, obiektywie czy karcie pamięci. Połączenie tych trzech rzeczy, tj, niskiego kosztu zakupu, praktyczności oraz ogromnego, dodajmy też, że pozytywnego wpływu na zdjęcie sprawia, że jest to must have w rękach każdego fotografa.

Ile kosztuje blenda?


Blenda do zdjęć to naprawdę niewielki koszt, bowiem ich ceny zaczynają się już od 20-30 zł a kończą na 100-150 zł. Na cenę ma wpływ przede wszystkim rozmiar i jakość wykonania czyli producent i marka akcesoriów. Tanie i dobre blendy produkuje m.in. marka Glareone, która zaopatruje fotografów w akcesoria do fotografii studyjnej, sprzedając blendy ale również lampy LED, tła fotograficzne czy statywy.

Rodzaje blend fotograficznych – jaką blendę kupić do portretów, fotografii produktowej i innych?



1. Kształty blend


Wyróżniamy cztery rodzaje kształtów blend. Są to blendy trójkątne, okrągłe i owalne.

Wśród okrągłych blend foto spotkamy też takie, które na środku posiadają wycięty okrąg niewielkich rozmiarów. Taki otwór idealnie pasuje kształtem na obiektyw aparatu. Blenda z otworem idealnie sprawdzi się w makrofotografii i fotografii produktowej. Aparat można schować w otworze, przez co jego odbicie nie pojawi się w błyszczącej powierzchni produktu, który wykonano z metalu bądź szkła.

2. Wymiary


Najróżniejsze blendy liczą sobie od 20 cm do prawie 2 metrów. Mała blenda to taka, która ma do 50 cm, za średnią uznamy taką, która ma od 50 do 80-100 cm. Powyżej metra możemy już swobodnie mówić o tym, że jest to duża blenda. Wymiary dobieramy do rodzaju sesji. Pamiętajmy, że mała blenda pozwoli nam na precyzyjne kreowanie oświetlenia a duża blenda zapewni więcej światła, które dosłownie wleje się na plan zdjęciowy.

3. Kolory powierzchni odbijającej


Wśród akcesoriów fotograficznych różnych marek, np. Glareone czy Quadralite, znajdziemy blendy w 7 kolorach. Najczęściej spotykane połączenie to blenda srebrno-złota lub srebrno-biała. Równie popularne są blendy złoto-srebrne oraz złoto-białe. Bardzo popularne wśród profesjonalnych i amatorskich fotografów są blendy 5w1 oraz 7w1, które posiadają wszystkie dostępne kolory, oprócz wspomnianych wcześniej, złotej i srebrnej oraz białej powierzchni, również czarną, wave, niebieską, zieloną oraz półprzezroczysty dyfuzor. Warto podkreślić, że dyfuzor nie odbija światła, lecz przepuszcza je jednocześnie zmiękczając.

4. Blenda 5w1 i 7w1 – różne blendy dla fotografów i filmowców


Blendy uniwersalne 5w1 to akcesoria najczęściej wybierane przez fotografów. Natomiast blendy 7 w 1 , które zawierają takie nietypowe kolory jak niebieski, zielony i czarny cieszą się popularnością wśród filmowców. Dlaczego? Przecież kolory te nie odbijają światła a taki est główny cel blendy. Otóż powierzchnia zielona i niebieska służy najczęściej jako rozkładane tło na planie filmowym, które służy jako green screen lub blue screen. Powierzchnia czarna natomiast pogłębia cienie i sprawia, że światło wydaje się bardziej tajemnicze.

5. Blenda z uchwytem


Niektóre blendy fotograficzne posiadają dodatkowo plastikowy uchwyt. Ułatwi nam on robienie zdjęć w pojedynkę, gdy działamy na sesji bez asystenta. W jednej ręce przytrzymamy blendę, w drugiej swobodnie trzymając aparat.

Czy warto kupić różne rodzaje blend, czy wystarczy nam jedna?


Najlepiej posiadać różnorodne akcesoria, zwłaszcza, że nie jest to duży koszt, ponieważ ułatwi nam to oświetlenie wszystkich, dowolnych przedmiotów i osób. Warto być przygotowanym na różne sytuacje i trudne oświetlenie, np. robienie zdjęć pod słońce w plenerze, korzystanie z jednej lampy błyskowej czy fotografowanie w samo południe. Blenda w każdym z przypadków może uratować nam niejedno zdjęcie.

Blenda do portretów – najczęściej zadawane pytania


Blenda do fotografii portretowej powinna mieć co najmniej 50 cm średnicy, gdy planujemy robić zdjęcia portretowe twarzy i zbliżenia. Do zdjęć całej sylwetki, najlepiej sprawdzą się blendy owalne o wymiarach zbliżonych do ludzkiego wzrostu czyli minimum 60 cm na 120 cm. Do portretów grupowych, fotografii rodzinnej przydadzą się blendy o szerokości powyżej metra.

Jak zadbać o wygodę podczas sesji zdjęciowej z blendą? Statyw do blend czy asystent?


Blenda daje najlepsze efekty, gdy jest obsługiwana przez człowieka, np. asystent fotografa. Zwłaszcza w plenerze, gdy warunki oświetleniowe się zmieniają, słońce i promienie światła zmieniają kierunek i bieg. Warto, by myśląca osoba reagowała na pojawiające się zmiany i dostosowywała położenie blendy względem, np. modelki reagując na to jak ona pozuje i się porusza.

W fotografii studyjnej, blendę możemy zamocować na statywie ze specjalnym ramieniem do blend. W studiu fotograficznym warunki oświetleniowe nie zmieniają się, więc umieszczona na stałe w jednym miejscu blenda, pomoże w wykreowaniu ciekawego oświetlenia. Statywy do blend to nie wielki koszt. Od zwykłych statywów foto różnią się uchwytem i tym, że posiadają specjalne, poziome ramię do blend, które przypomina mały dźwig. Możemy regulować jego nachylenie a w rezultacie kąt padania światła.