Liczba produktów: 0
Nie znaleziono ofert spełniających zadane kryteria.
Usuń wybór z niektórych filtrów lub wyłącz wszystkie.

Skanery do negatywów w erze cyfrowej – jak połączyć te dwa światy?


W czasach fotografii analogowej proces tworzenia zdjęcia wyglądał nieco inaczej niż dziś. W pierwszej kolejności należało wywołać negatyw, a następnie naświetlić papier światłoczuły. Zdjęcia oglądaliśmy w formie odbitek w albumach przekazywanych z rąk do rąk. Dziś, gdy królują smartfony oraz Instagram, fotografowanie na kliszy ciągle jest popularne. Pojawia się tylko pytanie, jak przenieść obraz z negatywu na monitor i ekran? Odpowiedzią na to są skanery do negatywów i slajdów.

Czym różnią się skanery do zdjęć, negatywów i slajdów?


Tani skaner do klisz – jaki kupić?

W sklepie Cyfrowe.pl znajdziesz co najmniej kilka różnych rodzajów skanerów do swojej cyfrowej ciemni. Najczęściej występującą opcją jest urządzenie, którym będzie można zeskanować zarówno negatywy jak i slajdy. Skaner Plustic Opticfilm oraz Reflecta X9 to przykłady skanerów do klisz, które sprawdzą się w obu sytuacjach. Ceny takich skanerów do zdjęć zaczynają się już od 250 zł, więc na jego zakup mogą pozwolić sobie nawet początkujący fotografowie lub po prostu osoby, którym zależy na zabezpieczeniu pamiątkowych zdjęć przed złym wpływem czasu i kurzu.

Rozmiar kliszy – skaner do negatywów 6x6, 120 i 35 mm


Nie tylko rodzaj materiałów światłoczułych wpłynie na Twój zakup. Oprócz tego warto sprawdzić rozmiar obsługiwanych negatywów. Niektóre skanery przyjmują jedynie negatywy w formacie małoobrazkowym 35 mm, np. Skaner Plustec Opticfilm. Inne, nieco droższe i bardziej zaawansowane modele skanują także formaty negatywów 6x6, 5x5 i 120. Taki skaner do negatywów jak Reflecta RPS 10 M będzie świetnym rozwiązaniem dla fotografów i artystów, którzy wykonują zdjęcia w różnych, mniej popularnych formatach: pod wystawy fotograficzne czy galerie internetowe. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości plików, zwróć uwagę na skanery w cenie od 500 do 1500 zł.

Skanery do zdjęć (odbitek) i ich cena


Doskonałym rozwiązaniem do skanowania zdjęć w domu będzie skaner 3 w 1, np. Braun NovoScan. Oprócz tego, że jest to skaner do negatywów i slajdów 5x5, możemy z jego pomocą przenieść do komputera także papierowe odbitki 9x13 cm, 10x15 cm oraz 13x18 cm. Taki bogaty zestaw funkcjonalności umożliwi nam poprawne i bezpieczne archiwizowanie rodzinnych fotografii w każdej ich postaci. Fotograficzne skanery wielofunkcyjne nie muszą być wcale droższe od w/w. Będzie to wydatek kilkuset złotych. Zaawansowane modele kosztujące powyżej 2 tysięcy złotych polecamy do użytku w zakładach fotograficznych.

Skanowanie negatywów kolorowych i czarno-białych…


może się trochę różnić. Kupując skaner do negatywów kolorowych warto postawić na nowoczesny model kupiony w sklepie, a nie używany skaner z OLX czy Allegro, który będzie korzystał ze starodawnych technologii. Sprawdź jaką głębię koloru posiada skaner, najlepsze z nich mogą przetwarzać nawet 48 bitowy kolor! W przypadku skanowania zdjęć czarno-białych warto zwrócić uwagę na głębię skali szarości.

Najważniejsze funkcje skanerów do klisz


Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie skanera fotograficznego? Przede wszystkim na to, co stanowi jego serce, czyli element skanujący. W sklepie znaleźć można skanery pracujące w technologii CCD i CIS. CCD z ang. charge coupled device to matryca światłoczuła wykorzystująca lampę fluorescencyjną, układ soczewek oraz luster. Do zalet tej technologii zaliczamy
  • lepsze odwzorowanie przejść tonalnych i kolorów
  • materiał nie musi ściśle przylegać do szyby
  • możliwość skanowania książek, albumów i odbitek w formie papierowej
Wady tej technologii to m.in. większe zużycie prądu, spore gabaryty i dość długi czas oczekiwania. CIS w przeciwieństwie do CCD jest szybko gotowe do pracy, czerpie mniej prądu i są łatwiejsze w przenoszeniu czy przemeblowywaniu. Skanowane pliki są ostrzejsze i wiernie odwzorowane. Doskonale sprawdzają się do skanowania rysunków technicznych. Technologia ta wykorzystuje diody LED, przez co niestety nie jest w stanie zapewnić tak pięknych kolorów i przejść tonalnych jak wspomniana wcześniej CCD.