Cyfrowe.pl http://www.cyfrowe.pl
80-138 Gdańsk, ul. Kartuska 149/11,
Infolinia: 58 326 40 40, E-mail:
KRS: 0000293552
Produkty do porównania: 0

Artykuły: Aparaty cyfrowe

» Pomoc w wyborze

Kompakt czy lustrzanka?

Jedno z częstszych pytań przed zakupem aparatu to: co kupić lustrzankę czy kompakt? Nie można zacząć rozważać tej kwestii bez zadania sobie pytania - czego oczekujemy od aparatu, który chcemy kupić? Jest to pierwsze, najważniejsze pytanie, które trzeba sobie zadać. I potraktować je jako punkt wyjścia.

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież lustrzanka jest droższa i bardziej zaawansowana to powinna być lepsza, więc trzeba kupić lustrzankę. Nie zawsze to będzie dobry wybór. Czasem może się to okazać zakupem 10 tonowej ciężarówki na wyjazdy do pobliskiego sklepu po mleko. Aparat musi być dla każdego według potrzeb.

Dla kogo lustrzanka?

Polecamy przede wszystkim dla osób, które w mniejszym bądź większym stopniu interesują się fotografią. Oczywiście nie trzeba być od razu pasjonatem poświęcającym fotografii każdą wolną chwilę, bądź osobą zarabiającą na życie fotografowaniem. Aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu dobrze jest znać podstawy fotografii lub też mieć chęć zgłębienia tej wiedzy. Większość zaawansowanych fotoamatorów powinna wybrać właśnie lustrzankę, ale również ci, którzy robiąc zdjęcia kompaktem pokochali fotografię i chcą dalej się uczyć, pogłębiać wiedzę i osiągać coraz lepsze efekty.

Co takiego oferuje lustrzanka?

Przede wszystkim możliwość regulowania głębi ostrości. Większość kompaktów tak ma skonstruowany obiektyw, że zdjęcie niemalże od pierwszego planu (np. osoba) po plany dalsze (tło) całe jest ostre. Natomiast obiektywy lustrzanek pozwalają ustawić tak ostrość, by wybrany przez nas plan był ostry a reszta w różnym stopniu, zależnym tylko od nas nieostra. Daje to możliwość dowolnego komponowania zdjęcia, bez ograniczeń optyki. Dzięki temu można wyróżnić to co chcemy, a pozostawić ukryte (rozmyte) to co jest tylko dopełnieniem, tłem.
Lustrzanka daje także możliwość kontrolowania pomiaru światła, w przeciwieństwie do ogromnej części kompaktów gdzie pomiary są raczej uniwersalne i uśredniane.

Wymienne obiektywy

Kolejną i chyba jedną z ważniejszych spraw jest możliwość wymiany obiektywów. Umożliwia to dopasowanie aparatu dokładnie do stawianych przed nim zadań. Obiektywy można kupować, a potem w miarę kształtowania się upodobań i potrzeb, sprzedawać, zmieniać, kupować nowe, lepsze, cichsze, jaśniejsze, teleobiektywy, obiektywy szerokokątne, do fotografii makro czy fotografii reporterskiej. Wszystko po to aby uzyskać lepszy zamierzony efekt.

Oczywiście ograniczeniem mogą być możliwości finansowe, ale nigdy sprzętowe. Można lustrzankę kupić z najprostszym, najtańszym obiektywem. Poznać jej możliwości a następnie wybrać coś bardziej odpowiedniego dla siebie. W przypadku kompaktów, nawet tych najbardziej zaawansowanych takich możliwości nie ma. Owszem można dokupować konwertery, ale nigdy nie będzie takiego dużego wyboru i tak szerokich możliwości, jak w przypadku wymiennych obiektywów w lustrzankach.

Szybkość

Następną ważną przewagą lustrzanek jest szybkość robienia zdjęć. Opóźnienia reakcji spustu migawki są zmorą większości aparatów cyfrowych. Od momentu naciśnięcia spustu migawki do momentu zrobienia zdjęcia upływają tak cenne czasem ułamki sekund. Czasem nawet minimalne opóźnienie może uniemożliwić zrobienie rewelacyjnego zdjęcia. Oczywiście producenci nowoczesnych aparatów robią wszystko, by ten czas reakcji był jak najkrótszy i czasem z bardzo dobrym skutkiem. Jednakże tylko lustrzanka oferuje natychmiastowe zrobienie zdjęcia zaraz po naciśnięciu na spust migawki. Opóźnienie owszem jest, ale tak nieznaczne że nie jesteśmy nawet w stanie tego zauważyć! I wcale nie jest to ważne tylko w przypadku dynamicznej fotografii sportu, zwierząt czy reportażu. Nawet najzwyczajniejsze zdjęcia mogą być niezwykłe, gdy zrobimy je dokładnie w odpowiednim momencie. Dlatego tak ważna jest szybkość reakcji spustu migawki.

Zaletą lustrzanki jest możliwość kadrowania przez wizjer a nie wyświetlacz LCD (obecnie jednak coraz więcej lustrzanek posiada tryb LiveView). W słoneczny dzień nie ma trudności z robieniem zdjęć spowodowanych tym, że słońce tak mocno świeci w ekran że mało lub nic nie widać. Rzeczywiście są coraz lepsze wyświetlacze umożliwiające kadrowanie również w ostrym słońcu, jednakże nadal nie będzie to tym samym co kadrowanie przez wizjer lustrzanki. Mimo, iż w kompaktach konstruktorzy również umieścili wizjery to albo widzą one "na wylot" korpusu aparatu, czyli nie widzą dokładnie tego, co widzi obiektyw, albo mają stosunkowo małą rozdzielczość i obraz w nich nie jest wystarczająco wyraźny ani jasny. Ale oczywiście, dla niektórych brak możliwości kadrowania na ekranie LCD będzie wadą i wybiorą aparat kompaktowy. Jednak już pojawiają się lustrzanki z możliwością kadrowania na żywo na wyświetlaczu LCD.

Wielkość matrycy

Fizyczna wielkość matryc (nie ich rozdzielczość) jest ogromnie ważna. Bo im większa tym lepsza. Lepsza jakość zdjęć, mniejsze zaszumienie. W lustrzankach matryce są większych rozmiarów niż w kompaktach, a za tym idzie lepsza jakość zdjęć, co wyraźnie odczujemy robiąc duże odbitki na papierze. Nie ma to natomiast znaczenia dla osób, które robią głównie zdjęcia rodzinne i okolicznościowe powiększając je zazwyczaj do rozmiarów pocztówki. W tym wypadku wystarczy dobry kompakt.

Prestiż

Dla jednych to ma znaczenie, a inni uważają, że dla nich to nie robi różnicy. Prawda jest taka, że osoba z dużą torbą fotograficzną, robiąca na ruchliwym deptaku zdjęcia dużą, czarną lustrzanką zwróci większą uwagę przechodniów niż osoba wyciągająca przed siebie rękę z niewielkim aparacikiem zamierzając zrobić zdjęcie mijanego budynku.

Niektórzy tylko dlatego kupują lustrzanki cyfrowe...

Dla kogo aparat kompaktowy?

Lustrzanki mają sporo zalet, lecz nie wszyscy tych zalet potrzebują. Dla niektórych mogą być wręcz wadami. Na przykład wymienne obiektywy zmuszają po pewnym czasie, w miarę dokupowania nowych obiektywów, do noszenia dużej torby ze sprzętem.

Wygoda i uniwersalność

Są osoby, które bardziej cenią wygodę i uniwersalność. Dla nich są kompakty z obiektywem zoom oferującym wszystko w jednym: zarówno szeroki kąt jak i teleobiektyw. Brak wymiennej optyki staje się zaletą - chroni matrycę, która jest bardzo narażona na zabrudzenie podczas wymiany obiektywów.

Zazwyczaj aparaty kompaktowe są znacznie mniejsze od lustrzanek, co będzie ważne dla osób, które chcą mieć zawsze aparat przy sobie, np. w kieszeni, a nie będą chciały nosić wielkiej torby.

Bardzo często nie mamy żadnych specyficznych wymogów, a aparat ma po prostu robić bardzo dobre zdjęcia. Zdjęcia na wycieczce, zdjęcia rodziny, przyjaciół. Ma być niewielki, poręczny i zawsze gotowy do działania. I to ma być jego główne zadanie - wówczas bezsprzecznie najlepszym wyborem jest mały kompaktowy aparat z prostą obsługą. W takiej sytuacji żadna lustrzanka mu nie dorówna, nigdy nie będzie tak poręczna i wygodna. W chwili obecnej nawet przy ograniczonym budżecie można sobie pozwolić na naprawdę bardzo dobry kompaktowy aparat, oferujący świetnej jakości zdjęcia.

Koszty

O kosztach zakupu nie można zapomnieć. Kupując kompakt na pewno zapłacisz mniej niż za lustrzankę. Co więcej, z uwagi na brak możliwości wymiany optyki, nie ma "niebezpieczeństwa" wydawania wszystkich oszczędności na coraz to nowy obiektyw.

Nagrywanie filmów

Jedną z ostatnich funkcji, o których należy pamiętać to możliwość nagrywania filmów, posiadają ją wszystkie aparaty kompaktowe oraz niektóre lustrzanki. Zaletą nagrywania filmów przez lustrzankę jest duży rozmiar przetwornika (matrycy) co zapewnia bardzo wysoka jakość, oraz możliwość wymiany obiektywu. Należy pamiętać jednak, że aparat nie jest kamerą i zarówno jakość, jak i czas nagrania filmu mają swoje ograniczenia.

Podsumowanie

Tylko od osobistych potrzeb i preferencji będzie zależał wybór aparatu. Dla jednych kompakt będzie tym, czego potrzebują, dla innych kompakt w ogóle nie będzie wchodził w rachubę. Dla jednych lustrzanka będzie jedynym słusznym wyborem, podczas gdy ktoś inny nie będzie potrzebował jej możliwości. Ostatecznej odpowiedzi na pytanie kompakt czy lustrzanka dać nie możemy, każdy musi zapytać sam siebie o swoje potrzeby i oczekiwania.

Poniższa tabelka zawiera podsumowanie cech obu rodzajów aparatów.

KOMPAKT LUSTRZANKA
 • ceny znacznie niższe w porównaniu do cen lustrzanek,
 • nieskomplikowane w obsłudze odpowiednie są dla początkujących użytkowników,
 • mniejsze i lżejsze od lustrzanek, dzięki temu wygodniejsze w transporcie,
 • modele profesjonalne - większy stopień ingerencji w ustawienia niż w tańszych kompaktach; pozwalają na dołączanie akcesoriów takich jak filtry, lampy błyskowe, konwertery,
 • zazwyczaj kadrowanie za pomocą monitora LCD,
 • wolniej działające automatyczne ustawianie ostrości,
 • możliwość rejestracji filmów i dźwięku,
 • wyższa cena, do której dochodzi konieczność zakupu obiektywów,
 • obsługa aparatu wymagająca wiedzy i praktyki,
 • duże wymiary i waga, często konieczność noszenia dodatkowych akcesoriów (lampy błyskowe, obiektywy),
 • możliwość wymiany obiektywów i innych komponentów w zależności od potrzeb i charakteru fotografii (duże zbliżenia, portrety),
 • kadrowanie przy użyciu wizjera optycznego,
 • szybkość, z jaką lustrzanka jest gotowa do zrobienia zdjęcia, mająca znaczenie np. w przypadku fotografii sportowej lub przyrodniczej.

Prawa autorskie do zamieszczonego tekstu należą do firmy Cyfrowe.pl Sp. z o.o.
Jakiekolwiek wykorzystanie całości lub fragmentów bez zgody firmy Cyfrowe.pl Sp. z o.o. będzie stanowiło naruszenie przysługujących tej fimie autorskich praw majątkowych, które to działanie zagrożone jest odpowiedzialnością karną jak i cywilną.